Кралевско съкровище - обща информация
Кралевското съкровище е група от златни и сребърни предмети открити при проучването на тракийска надгробна могила при село Кралево, община Търговище.
Находката от 284 година заедно със сребърния нагръдник е датирана през първата половина на 3 век пр.н.е.
През месец юли 1979 година Исторически музей – Търговищe финансира разкопки на застрашена от унищожаване тракийска надгробна могила.
Ръководител на разкопките е Георги Гинев, археолог в същия музей. В южната периферия на могилата е открит зидан от необработени камъни гроб, останал неизвестен на иманярите и затова-неограбен.
Находките от гроба дават основание да се допусне, че в него е погребан местен тракийски владетел или член на неговото семейство.
Тялото на мъртвеца е кремирано, а останките от кремацията – поставени в урна, която представлява позлатен керамичен съд, хидрия.
От находките се отличават две групи, които са изработени от благородни метали - злато и сребро. Едната група е от накити: две златни обици, две позлатени сребърни гривни и един сребърен нагръдник. Втората група се състои от 47 златни апликации за украса на конска амуниция. Макар и да не се вписват в контекста на понятието „съкровище“, находките от тези две групи спонтанно получават при откриването си това име заради метала, от който са изработени. Нагръдникът е изработен от тънка сребърна пластина. В двата края е пробит, за да може да бъде пришит към дреха. На лицевата страна има украса. Тя е направена с изчукване от обратната страна на множество дребни точки - пунктир. Изобразени са съвсем схематично две дървета на живота, разположени едно срещу друго, оградени от бордюр по цялата дължина на пластината. По стил нагръдникът се различава много от другите накити, изработен е твърде несръчно и несъмнено е дело на друго ателие и друг майстор. Гарнитурата за украса на конска амуниция е прекрасно произведение на античната торевтика. Всички апликации са изработени от злато. Три са единични: начелник, розета и халка. Другите са групи от 2, 2, 4 и 36 броя еднакви по форма, размери и украса апликации. На обратната си страна те имат халки за прикрепване на ремъци. Апликациите са украсявали оглавника на ездитен кон, като са били разположени на различни места по ремъците. Начелника /както подсказва името му/ и розетата са били на челото на коня.